FİVEM SUNUCU NASIL KURULUR

23 Tem 2021
430
96
Diyarbakır

İtibar Puanı:

İsteğe veya mecburiyete göre sunucu sahiplerimizin tercih edeceği işletim sistemlerine göre FXServer kurulumlarını nasıl gerçekleştirebileceğini anlatacağım sizlere, bu ilk FXServer sunucu kurulumu konumda ise kolay ve yaygın olarak kullanılan windows işletim sistemini ele alarak anlatımıma başlamak istiyorum, bundan sonraki konumuzda ise bir diğer işletim sistemi alternatifimiz olan performans/fiyat tercihi Linux FXServer sunucu kurulumunu anlatacağım. FXServer'ı windows işletim sistemine sahip bilgisayarımızda (localhost & host) veya sunucumuzda (host) olarak nasıl çalıştırabileceğimizi öğreneceğiz.

Bu kaynak Türkiye kaynaklarında ilk ve tek stabil kurulum olarak tarihe geçecektir.
Konu FiveM platformundaki kurulum değişikliklerine göre hep güncel kalacaktır.

⚫ FXServer'ı sağlıklı olarak bilgisayarımızda veya sunucumuzda çalıştırabilmemiz için kurmamız gereken ilk kütüphane yazılımıdır. Kurulmadığı takdirde FXServer'ımızın CMD ekranının açılmaması, (xxx.dll dosyası bulunamadı gibi) library hatalarının ortaya çıkmasına, sunucumunuzun açılmamasına sebep olacaktır.
Visual C ++ yeniden dağıtılabilir 2017 veya daha yenisini yüklediğinizden emin olun.

⚫ Masaüstüne, herhangi bir ikinci disk dizininize yada istediğiniz herhangi bir dizine FXServer veya XXServer adında yeni klasör oluşturun (örneğin D:\FXServer).
Not: FXServer'ın türkçe karakter klasör adı desteklemediğinide burdan belirtelim türkçe karakter klasör oluşturduğunuzda sunucunuzu başlatamama veya CMD ekranının açılıp saniyelik kapanması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

⚫ FXServer'ımızın windows işletim sistemimiz için uygun olan en son tarihli mimari yapısını indiriyoruz.

⚫ İndirdiğimiz FXServer dosyamızı (server.zip) herhangi bir arşivleme aracını kullanarak (WinRAR veya 7-Zip gibi) yeni oluşturmuş olduğumuz klasörümüzün içerisine çıkartıyoruz.

⚫ CitizenFXServer-Data dosyamızı indirmemiz için gerekli olan git programını mevcut uygun olan windows işletim sistemimize göre (32bit ya da 64bit şeklinde) indiriyor ve normal program kurulumu gibi next next finish diyerek kuruyoruz.

⚫ (örneğin D:\FXServer) Dizinimize en son hatırlarsanız FXServer mimari yapı dosyalarımızı çıkartmıştık şimdi de CitizenFXServer-Data dosyalarımızı git programı aracılığıyla kuracağız. FXServer için oluşturmuş olduğunuz klasöre giriyoruz. Bir "sağ tık" yaptıktan sonra "Git Bash Here" adlı seçeneğe tıklıyoruz önümüze gelen program ekranına
Kod:
git clone citizenfx/cfx-server-data server-data
kodu kopyalayıp yapıştırdıktan sonra enter tuşuna basarak kurulumu başlatıyoruz.
Kurulum bittikten sonra programı kapatabilirsiniz. Kurulumun başarıyla tamamlandığını kurulum yaptığınız klasörün dizininde "server-data" klaösürünü görerek teyit edebilirsiniz.
Not: Kurulumun bittiğini yapıştırdığınız komuttan sonra renkli yazılarla bulunduğunuz klasör dizinini ekrana yazdırmasıyla öğrenebilirsiniz.

⚫ FXServer'ımızın "server-data" klasörüne girdikten sonra bir adet "yeni metin belgesi.txt" oluşturuyoruz ve yeniden adlandır diyerek adını "server.cfg" yapıyoruz. Örnek server.cfg konfigürasyonumuzu kopyalayıp Notepad++ aracılığıyla "server.cfg" dosyamıza yapıştırıp kaydediyoruz.
Not: Yukarıda belirtmiş olduğum "yeni metin belgesi.txt" sizin klasörünüze "yeni metin belgesi" olarak oluşturuluyorsa -> "Denetim Masası > Dosya Gezgini Seçenekleri > Görünüm > Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" seçeneğinin tikini kaldırdıktan sonra "tamam" diyerek ayarlamamızı kaydedip çıkıyoruz ve artık "yeni metin belgesi.txt" dosyamızı görmüş oluyoruz.

⚫ FiveM'in 2018 yılında getirmiş olduğu "sv_licenseKey" kavramı için FXServer'ımıza özel bir adet lisans key oluşturmamız gerekmektedir aksi takdirde sunucumuz başlamayacaktır.
Lisans key oluşturmamız için bizden istenilen sadece bir adet FiveM forum üyeliği ve bilgisayarımızın kullanmakta olduğu Dinamik IP ya da Statik IP veya Sunucumuzun kullanmakta olduğu IP adresi olacaktır.
Not: Kullanmakta olduğunuz IP adresinizi ip-adresim.net sitesi üzerinden anlık olarak öğrenebilirsiniz.
adresine girerek sizden istenilen alanları doğru doldurarak sunucunuza özel lisans key oluşturabilirsiniz.
Oluşturmuş olduğumuzu FXServer'ımıza tanımlamak üzere "server.cfg" dosyamızı Notepad++ ile açıp "sv_licenseKey changeme" kısmını "sv_licenseKey olusturdugumuzlisanskey" olarak değiştirip dosyamızı kaydedip kapatıyoruz.

⚫ Buraya kadar anlatmış olduğum işlemlerin hepsini doğru bir şekilde uyguladıysanız sunucunuzun kurulumu için gereken %90'lık kısmı tamamlamış bulunmaktasınız. Böyle bir anlatımı yapmamın nedeni Türkçe olarak internet üzerinde detaylı ve stabil olarak çalışan güncel bir anlatım olmadığı için siz değerli okuyucularımıza en detaylı ve özenli bir şekilde FiveM sunucu kurulumunu anlatmaya çalıştım bundan sonraki zamanlarımda ise sizlere tecrübe edindiğim tüm oyun modlarının (Roleplay, Deathmatch(Freeroam), Drift, Zombie(survival, battle royal) kurulumlarını konu açarak anlatmaya çalışacağım ve soruları veya yardıma ihtiyacı olan arkadaşlarımızın ise forum üzerinden ışığı olmaya çalışacağım.

⚫ Gelelim kurulumumuzun finali olan %10'luk FXServer'ımızı başlatma dosyamızı hazırlama bölümüne;
FXServer'ımızı kurduğumuz klasörün ana dizinine giriş yapıyoruz. (örneğin D:\FXServer) burada bir adet "yeni metin belgesi.txt" oluşturuyoruz ve adını "baslat.bat" olarak değiştiriyoruz. Notepad++ ile "baslat.bat" adlı dosyamızı açıp düzenlemeye başlıyoruz. FXServer'ımızı kurduğunuz dizini windows işletim sisteminde dizin çubuğuna bir adet "sol tık" ile öğrendikten sonra CTRL+C kısayolu ile dizini kopyalayın ve aşağıda vermiş olduğum örnek windows FXServer başlatma komutunda gereken yerleri değiştirip kaydettikten sonra sunucunuzu sorunsuz olarak başlatabilirsiniz.
Not: FXServer kurulu dizin olarak konuda başından beri örneğini verdiğim (D:\FXServer) dizinini kullandım.
Kod:
Kod:
cd /d D:\FXServer\server-data
D:\FXServer\run.cmd +exec server.cfg
⚫ Bundan sonra geriye tek kalan FXServer'ımızı başarıyla kurduğumuzu veya kuramadığımızı anlamak için FiveM clienti üzerinden sunucumuza giriş yapmak kalmıştır. Eğer bu kadar detaylı bir anlatımda da sunucunuzu kurduğunuz halde giriş yapamıyorsanız bana forum üzerinden özel mesaj göndererek iletişime geçerseniz elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

⚫ FiveM clienti üzerinden kurmuş olduğumuz FXServer'ımıza bağlanmak için ilk önce ne tür bir kurulum yaptığımızı ve alt yapımızın ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Biz ev veya iş yerimizdeki bir laptop veya masaüstü windows işletim sistemine sahip bilgisayarımıza mı kurulum yapıyoruz yoksa uzak masaüstü sağlayıcıları olan hosting şirketlerinden aldığımız bir sunucu üzerinde mi kurulum yapıyoruz ?

⚫ Eğer Dinamik IP adresine sahip bir ev veya iş bilgisayarımızdan kurulum yaptıysak ve FXServer'ımıza bağlanmaya çalışıyorsak buradaki çalışmamız tamamen yerel yani localhost bir çalışmadır. Statik IP adresine sahip olmadığımız için FXServer'ımızı FiveM client üzerinde Direct Connect ile sunucu arama kısmına "localhost" yazarak sadece biz görebileceğiz ve sadece biz bağlanabileceğiz.

Not: Eğer Statik IP adresiniz yoksa İnternet Servis Sağlayıcınızla (Türk Telekom, Kablo Net) görüşüp belirli ücret karşılığında Statik IP hizmeti satın alabilirsiniz.

⚫ Eğer Statik IP adresine sahip bir ev veya iş bilgisayarımızdan kurulum yaptıysak kullanmakta olduğumuz modem üzerinde FXServer'ımızın portuna internet çıkışı tanımlayarak (modem üzerinde FXServer'ımızın portunu açarak) FXServer'ımıza Direct Connect kısmına sahip olduğumuz Statik IP : Port şeklinde yazarak bağlanabiliriz. FiveM server listesinde FXServer'ımızın ismini biz de dahil herkes görebilir ve dışarıdan oyuncu girişini de sağlıyabiliriz. İnternetimizin en düşük 50 mbps veya 100 mbps gibi bir upload hızına sahip olduğunu varsayarsak ev veya iş bilgisayarımızı normal bir uzak masaüstü sunucu gibi düşünerek oyuncular için de kullanabiliriz.

⚫ Eğer uzak masaüstü bir sunucuya sahipsek sadece doğru kurulumu yapmamız yeterlidir. FiveM client üzerinde FXServer'ımıza Direct Connect kısmına sunucu IP : Port şeklinde yazarak bağlanabiliriz. FiveM server listesinde FXServer'ımızın ismini biz de dahil herkes görebilir ve dışarıdan oyuncu girişini de sağlıyabiliriz.

⚫ Bunlara rağmen hâlâ FXServer'ınıza FiveM clienti üzerinden bağlanamıyorsanız son olarak size Güvenlik Duvarınız açıksa kapatmayı ya da "FXServer.exe" dosyanızını Güvenlik Duvarı tarafından izin verilen uygulamalar listesine ekleyip sunucuzunu tekrar başlatarak bağlanmayı denemenizi tavsiye edeceğim.
 

Bunu Görüntüleyen Kullanıcılar Konu (üye: 0, ziyaretçi: 1)

Bitcoin Fiyatları