• Arkadaşlar site üzerinden indirme yapmak için öncelikle konuyu beğenmeniz gerekmektedir.

Srebrenitsa Katliamı

TexasMuhtarı

Standart Üye

İtibar Puanı:

Sr.jpg


11 Temmuz Srebrenitsa Katliamı tarihini merak edenler için yanıtı haberimizde.

Srebrenitsa Katliamı tarihi 11 Temmuz vatandaşlar tarafından arama motorunda araştırılmaya başladı. Her yıl tarihte 11 Temmuz'da Srebrenitsa Katliamı’nı anma günü olarak törenler yapılıyor. Srebrenitsa Katliam'ında 8 binden fazla Müslüman Bosnalı kadın, çocuk, yaşlı, genç, erkek demeden Sırplar tarafından hunharca öldürülmüştür. Bu sene Srebrenitsa soykırımının 24. yıl dönümü. Vatandaşlar Srebrenitsa Katliamı nedir? Srebrenitsa Katliamı tarihi 11 Temmuz'a ilişkin detaylı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

BOSNA SREBRENİTSA KATLİAMI NEDİR?

Temmuz 1995'de Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusu, "Krivaya 95 Harekatı"nın bir parçası olarak Srebrenitsa'yı işgal etmiştir. Yaşanan bu olay bir işgal olarak kalmamış bir katliama dönüşmüştür. Çünkü Bosna – Hersek'in Srebrenitsa kentinde en az 8.372 kişi "Ratko Miladiç" komutasındaki ağır silahlı Sırp ordusu tarafından öldürülmüştür. Yapılan katliamda genç yaşlı demeden binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Yapılan katliama Sırp ordusunun yanı sıra, Bosna-Sırp ordusunun "Akrepler" olarak bilinen özel birlikleri de katılmıştır. Ne Birleşmiş Milletler'in Srebrenitsa'yı güvenli bölge ilan etmesi ne de kentte bulunan 600 Hollanda Barış Gücü askeri katliama mani olamamıştır. Srebrenitsa olayı, II. Dünya Savaşından sonra Avrupa'da yapılan en büyük insan katliamı ve etnik soykırım olarak Dünya tarihine kazınmıştır.

110720190924035622684.jpg


Yugoslavya'nın düşmesinin ardından, 1992 yılında Sırplar Yugoslav halklarına katliam uygulamaya başlamışlardır. Olaya müdahil olmak isteyen Birleşmiş Milletler 6 bölgeyi güvenli ilan etmiştir ve bu bölgelerden biri de Srebrenitsa'dır.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst