• Arkadaşlar site üzerinden indirme yapmak için öncelikle konuyu beğenmeniz gerekmektedir.

İnceleme Bendy and the Ink Machine İncelemesi

Explode

Standart Üye

İtibar Puanı:

Çıkış Tarihi: 27 Nisan 2017
Türü: Bulmaca / Macera / Aksiyon
Yayımcı: TheMeatly Games
Platform: PC

Grafik
83
Senaryo
80
Oyunculuk
78
Ses & Müzik
79

Yine bir bağımsız yapım, yine bir korku oyunu… Bendy and the Ink Machine’e bir kez bakıp da, Walt Disney görsellerine benzer şekilde dizayn edilmiş komik ve eğlenceli bir oyun olduğunu düşünmek çok büyük hata olur. Ürperten atmosferiyle, bir çok korku oyununda bizi sıkan ama bu oyunda korkutmayı başaran ani çıkışlarla gerçekten başarılı ve rahatsız edici bir korku oyunu ortaya çıkarılmış. Bölümler halinde yayınlanan oyunun şimdilik ilk iki bölümünü oynama imkanımız var ve gelecekte üç bölüm daha eklenecek. Bu da oyunun, heyecanımıza heyecan katmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Oyunda stüdyodan ayrılmış ve partneriyle yolları ayrı düşmüş eski bir çizgifilm sanatçısını kontrol ediyoruz. Yıllar sonra eski partnerimizin stüdyoya geri dönmemiz gerektiğini söylemesiyle oyunumuz başlıyor. Stüdyo, terk edilmiş, yıkık dökük bir halde çıkıyor karşımıza ve buradan bile anlıyoruz kabus gibi bir durumun içine doğru yol aldığımızı. Bir mürekkep makinesi var çalıştırmamız gereken, zaten ne oluyorsa o makineyi çalıştırdıktan sonra oluyor. Hikayenin büyüsünün kaçmaması adına çok detaya girmek istemiyorum. Korku filmlerinden ve bir kaç oyundan aşina olduğumuz gibi; insanoğlu bir hata sonucu korkunç bir varlığı uyandırır ve onu yok etmeye çalışır ya, işte o hesap bizimki de. Stüdyoda oradan oraya koşturup görev bazında bize sunulan bulmacaları çözüyoruz, kapıları açıyoruz, kayıtları ve ipuçlarını dinleyip yolumuzu bulmaya çalışıyoruz. Zorlayıcı bulmacaların olmadığını söyleyabilirim; bir kapı için anahtar bulmak, belli objeleri belli yerlerde kullanmak gibi basit mekanikli bulmacalar var. İlerleyen bölümlerde daha farklı ve daha zor bulmacalarla karşılaşmamız oldukça yüksek ihtimal; çünkü oyunun ikinci bölümü, ilk bölüme göre daha zorlayıcı geçiyor. Yine de sıkıcılıktan uzak, keyif alacağınız bulmacalara sahip.

Elle çizilmiş grafikleri ile oldukça sıra dışı bir atmosfere imza atan ekip, hikayeden de anlaşılacağı üzere 1928 yılında Walt Disney’in yarattığı Mickey Mouse’un ilk kez ortaya çıktığı “Steamboat Willie” filmine büyük atıfta bulunuyor. Oyundaki karakterler Mickey ve Goofy gibi Disney karakterlerine oldukça benziyor. İlginç olan kısmı ise, dışarıdan baktığınızda karakterler oldukça sevimli ve komik görünüyor; ancak oyunun atmosferi, seslendirmeleri öyle bir ürkütücü yapılmış ki bu karakterlerin, özellikle Bendy’nin sevimliliği size rahatsız edici gelmeye başlıyor. Belki de bu yüzden, alışılagelmiş ve artık korkutmayan ani sıçratmalar bu oyunda gerçekten korkutmayı başarıyor. Beni üzen tek şey ise bölüm başına oynanış süresinin kısa oluşu. Birinci ve ikinci bölümü bir saatten daha kısa bir sürede bitirebiliyorsunuz. Umarım sonraki bölümler daha uzun soluklu olur.

Sadece bir şeyleri bulup, bir yerlerde kullandığımız sıradan oyunlardan biri olmayacağını size temin edebilirim. Hikayede geçen ses kayıtlarında, etrafta göreceğiniz bazı objelerde farklı hikayelerle ve yan karakterlerle karşılaşıyoruz. Ayrıca etkileşime geçebildiğimiz bir çok şey de var. Oyun içinde bir envanter sistemi yok, bulduğunuz eşyalar kullanılması gereken yerde sizin kontrolünüzde kullanılıyor. Bunun dışında bazen bir şeyi tamir ediyoruz, bazen elimizde balta kendimize yollar açıyoruz. Kim bilir daha neler yapacağız, nelerle karşılaşacağız. Üçüncü bölümün 11 Eylül’de yayınlanacağı duyurulsa da bir takım ertelemelere maruz kaldığı için bu yakınlarda çıkacağı düşünülüyor. Fragmanı ise oldukça iddialı, bu yüzden ilerleyen zamanlarda daha da zenginleşecek bir hikaye ve oynanış olacağına eminim.
Görsel ve işitsel olarak beklentimin oldukça üzerinde, nadiren rastlanan minimal oynanış hatası ve mekanik sorunlarla karşılaşabiliyor olsak da bağımsız bir oyun olduğunu düşününce, son derece başarılı bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Geri kalan bölümlerin kusursuz bir şekilde yayınlanmasını ve hikayenin tamamını öğrenmeyi dört gözle bekliyorum.

Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 8 veya daha iyisi
Bellek: 4 GB RAM
DirectX: Sürüm 10
Depolama: 500 MB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 8 veya daha iyisi
Bellek: 4 GB RAM
DirectX: Sürüm 10
Depolama: 500 MB kullanılabilir alan
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst